Biografi

Bertil Liljeblad vad en svensk målare, tecknare och grafiker.

Djur, människor, interiörer, landskap och Stockholmsmotiv är vanligt förekommande teman i Bertil Liljeblads konst. Han målade mycket i olja, men arbetade också med litografier.

Han studerade vid Otte Skölds målarskola under 1930-talet och därefter på Konsthögskolan i Stockholm.

Vid sidan av sitt konstnärskap arbetade Bertil Liljeblad med restaurering av kyrkmålningar och dekorationer till Gröna Lunds attraktioner.

Har du ett föremål av Bertil Liljeblad hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.