Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Monica Bratt tillhör de mest tongivande svenska glaskonstnärerna under 1900-talet. Under åren 1937-58 var hon anställd vid Reijmyre Glasbruk och hennes dricksglas, vinglas, karaffer, fat, kannor och skålar därifrån blev snabbt populära i de svenska hemmen och några av dem blev rama folkhemsklassikerna. Mindre känt är att hon studerade vid både Otte Skölds målarskola och Konstakademin i Stockholm.
Och när Stockholms Auktionsverk Malmö nu presenterar Monica Bratt så är det bildkonstnären vi får möta. I ett tema om 28 målningar får vi ta del av ett konstnärsskap som stått i skuggan av hennes egna framgångar som glasformgivare. Tonvikten ligger på porträttmåleri där Bratt verkligen kommer till sin rätt med sin lyhördhet för subtila skiftningar i uttryck och gester men auktionen innehåller även några utomhusvyer. Samtliga målningar har gått i arv inom familjen så proveniensen är den bästa tänkbara.
Välkomna!